Exercise 168 (Part Level Submission) (a) SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER (b) The pa
ID: 2598082 • Letter: E
Question
Exercise 168 (Part Level Submission)
(a)
SAVE FOR LATER
SUBMIT ANSWER
(b)
The parts of this question must be completed in order. This part will be available when you complete the part above.
Exercise 168 (Part Level Submission)
Gantner Company is considering a capital investment of $300,000 in additional productive facilities. The new machinery is expected to have a useful life of 5 years with no salvage value. Depreciation is computed by the straight-line method. During the life of the investment, annual net income and cash inflows are expected to be $27,000 and $87,000, respectively. Gantner has a 12% cost of capital rate, which is the minimum acceptable rate of return on the investment.
Explanation / Answer
SOLUTION
(A) Annual rate of return =
= $27,000 / (($300,000+$)/2)
= $27,000 / $150,000 = 18%
Cash Payback =
= $300,000 / $87,000
= 3.45 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.