Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7. Dybala Corporation\'s produces and sells a single product. Data concerning th

ID: 2598605 • Letter: 7

Question

7. Dybala Corporation's produces and sells a single product. Data concerning that product appear below:

90   

60%    

$ 60   

40%    


The company is currently selling 5,000 units per month. Fixed expenses are $242,800 per month. The marketing manager believes that a $6,000 increase in the monthly advertising budget would result in a 190 unit increase in monthly sales. What should be the overall effect on the company's monthly net operating income of this change?

Increase of $5,400

Decrease of $6,000

Increase of $11,400

Decrease of $5,400

8. Data concerning Wang Corporation's single product appear below: (Do not round your intermediate calculations.)

The break-even in monthly dollar sales is closest to:

$217,000

$284,270

$149,730

$434,000

9. Data concerning Cutshall Enterprises Corporation's single product appear below:

4,805

2,493

4,907

5,069

10. A cement manufacturer has supplied the following data:

The company's contribution margin ratio is closest to:

45.1%

60.0%

68.9%

19.7%

7. Dybala Corporation's produces and sells a single product. Data concerning that product appear below:

Explanation / Answer

7)

Current net operating income = 60*5000 - 242800 = 57200

Proposed net operating income = 60*(5000+190) - (242800+6000) = 311400 - 248800 = 62600

Increase in net operating income = 62600 - 57200 = 5400

Answer is Increase of $5,400

8)

Break even units = 149730/(250 -77.50) = 149730/172.50 = 868 units

Break-even in monthly dollar sales = 868*250 = 217000

The break-even in monthly dollar sales is closest to:

$217,000

9)

Contribution per unit = 185 - 94 = 91

The unit sales to attain the company's monthly target profit of $24,000 = (437240+24000)/91 = 461240/91 = 5068.57 i.e 5069 units

Answer is 5069

10)

Contribution margin = Sales - Variable cost = 949000 - (226000+153600) = 569400

Company's contribution margin ratio = 569400/949000 *100 = 60%

Answer is 60.0%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote