Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Amortization Entries Kleen Company acquired patent rights on January 10 of Year

ID: 2598638 • Letter: A

Question

Amortization Entries Kleen Company acquired patent rights on January 10 of Year 1 for $384,000. The patent has a useful life equal to its legal life of eight years. On January 7 of Year 4, Kleen successfully defended the patent in a lawsuit at a cost of $19,000. If required, round your answer to the nearest dollar. a. Determine the patent amortization expense for the Year 4 ended December 31. Feedback Check My work For intangible assets with finite lives, a company uses the straight-line method to calculate amortization. If a company successfully defends a patent it becomes part of the cost of the patent. If the company loses a lawsuit regarding a patent infringement, then the patent is written off Learning Objective 5. b. Journalize the adjusting entry on December 31 of Year 4 to recognize the amortization. Amotization Expense-Patents Patents Feedback Check My Work Unlike the entries to record depreciation and depletion, the recording of amortization does not affect a contra asset account. Learning Objective 5. Feedbaci Check My won Partially correct

Explanation / Answer

ans)

a) Amortisation per year = 384000 / 8 = 48000

At the end of three years, the book value of the patent is = 384000 - ( 48000 X 3 )

= 240000

The cost of defending the patent was 19000, which is added to the patent account.

The book value is now 259000 (240000 + 19000), with Five years remaining on the useful life.

Amortisation expense for fourth tear = 259000 / 5 = 51800

b) Amortisation expense - patents 51800

Patents 51800


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote