Can anyone help with this problem? And show how you got your answer? Thanks! Lyn
ID: 2598721 • Letter: C
Question
Can anyone help with this problem? And show how you got your answer? Thanks!Lynn Corporation has two products in its ending inventory, each accounted for at the lower of cost or market. A profit margin of 30% on selling price is considered normal for each product. Specific data with respect to each product follows: Product #1 Product #2 Replacement cost Estimated cost to dispose....5 18.0027.00 5.00... 13.00 In pricing its ending inventory using the lower of cost or market, what unit values should Lynn use for products #1 and #2, respectively as the designated market
Explanation / Answer
value of inventory is the lower of cost or net realisable value.
Net realisable value =Estimated selling price - estimated cost to dispose.
Market value of product 1 = 35-5 =30
Market value of product 2 = 60-13 =47.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.