13.Magpie Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is t
ID: 2599302 • Letter: 1
Question
13.Magpie Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is the cost information for the production and sale of 61,300 units of its sole product. Magpie desires a profit equal to a 23% rate of return on invested assets of $627,000.
The dollar amount of desired profit from the production and sale of the company's product is
Fixed factory overhead cost $37,300 Fixed selling and administrative costs 7,800 Variable direct materials cost per unit 4.88 Variable direct labor cost per unit 1.88 Variable factory overhead cost per unit 1.13 Variable selling and administrative cost per unit 4.50Explanation / Answer
Desired profit = 6,27,000*23% = 1,44,210
Computation of Desired Sale:-
Total Cost = 61,300*(4.88+1.88+1.13+4.50) + 37,300 + 7,800 = 8,04,607
Desired Sale = 1,44,210 + 8,04,607 = 9,48,817
PLEASE RATE MY ANSWER AND COMMENT BELOW FOR ANY QUERY.
THANK YOU!!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.