Hinck Corporation is investigating automating a process by purchasing a new mach
ID: 2599775 • Letter: H
Question
Hinck Corporation is investigating automating a process by purchasing a new machine for $512,000 that would have a 10 year useful life and no salvage value. By automating the process, the company would save $130,000 per year in cash operating costs. The company's current equipment would be sold for scrap now, yielding $19,000. The annual depreciation on the new machine would be $51,200. (lgnore income taxes.) Required: Determine the simple rate of return on the investment to the nearest tenth of a percent. (Round your answer to 1 decimal place.) Simple rate of return 16.01%Explanation / Answer
Answer:-Simple rate of return = (Cost savings – Depreciation)/Initial Investment
=($130000 - $51200)/ $493000
=$78800/493000
=16%
Where:-
Initial investment = Cost of new machine – Scrap value of equipment
= $512000 - $19000
= $493000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.