The Stallion Division of Motortown Motors had an operating income of $674,000 an
ID: 2599949 • Letter: T
Question
The Stallion Division of Motortown Motors had an operating income of $674,000 and net assets of $2,700,000. Motortown Motors has a target rate of return of 23 percent.
(a) Compute the return on investment. (Round your answer to three decimal places.)
Answer
(b) Compute the residual income.
Answer $$$
(c) The Stallion Division has an opportunity to increase operating income by $100,000 with an $675,000 investment in assets.
1. Compute the Stallion Division's return on investment if the project is undertaken. (Round your answer to three decimal places.)
Answer
2. Compute the Stallion Division's residual income if the project is undertaken. Use a negative sign with your answer results in a residual loss.
Answer $$$
Explanation / Answer
a) ROI = net income*100/net assets
= 674000*100/2700000
ROI = 24.963%
Residual income = Net operating income-Minimum operating income
= 674000-(2700000*23%)
Residual income = 53000
1. ROI = 774000*100/3375000 = 22.933%
2. Residual income = 774000-(3375000*23%) = -2250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.