Alesi Corporation is considering purchasing a machine that would cost $554,960 a
ID: 2600218 • Letter: A
Question
Alesi Corporation is considering purchasing a machine that would cost $554,960 and have a useful life of 7 years. The machine would reduce cash operating costs by $99,100 per year. The machine would have a salvage value of $107,280 at the end of the project. (Ignore income taxes.) Required: Compute the payback period for the machine. (Round your answer to 2 decimal places.) years b. Compute the simple rate of return for the machine. (Round your intermediate answers to nearest whole dollar and your final answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
a Payback period = 554960/99100= 5.6 years b Annual net income=99100-(554960-107280)/7= 35146 Simple rate of return =35146/554960= 6.33%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.