Use the fellowing iatformation to answer questions 37 through 39. The following
ID: 2600640 • Letter: U
Question
Use the fellowing iatformation to answer questions 37 through 39. The following data is taken from the stockholders' equity section of the balance sheet of a Hodges Company: S120,000 60,000 50,000 6,000 stock, 7 par value, 30,000 shares authorized, 12,000 shares Treasury stock, shares 37. What is the par value of the common stock? A. $15 B. $12 C. $10 D. $22.50 38. What was the average issue price per share of the common stock? A. $15 B. $13 C $18 D. S1IO 39. How many shares of treasury stock does the company hold? A. 2,600 B. 6,000 C. 2,000 D. 8,000Explanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer and please give thumbs up Statementshowing Computations Paticulars Amount Q37 B 12 Value of shares outstanding 120,000.00 No of shares outstanding 10,000.00 Par value of common stock = 120000/10000 12.00 Q38 C $18 Total value = 120,000 + 60000 180,000.00 No of shares outstanding = 10,000.00 Average issue price= 180000/10000 18.00 Q39 C 2000 shares No of treasury stock = 12000 - 10000 2,000.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.