Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product. The
ID: 2600714 • Letter: A
Question
Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product.
The predetermined overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on an expected volume of 75% of the factory’s capacity of 20,000 units per month. Following are the company’s budgeted overhead costs per month at the 75% capacity level.
15,000
The company incurred the following actual costs when it operated at 75% of capacity in October.
3. Compute the direct materials cost variance, including its price and quantity variances.
AQ = Actual Quantity
SQ = Standard Quantity
AP = Actual Price
SP = Standard Price
Explanation / Answer
Direct Material Cost Variance = Standard Cost - Actual Cost = 60000 x 5 - 61000 x 5.10 = 300000 - 311100 = 11100 Unfav Direct Material Price Variance = (Standard Rate - Actual Rate) x Actual Quantity = ( 5.00 - 5.10) x 61000 lbs = 6100 Unfav Direct Material Quantity Variance = (Standard Quantity - Actual Quantity) x Standard Rate = ( 20000 x 75% x 4 - 61000) x 5 = 5000 Unfav
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.