The cost of jet plane is $1,500,000 and its salvage value after 7 years of use i
ID: 2601229 • Letter: T
Question
The cost of jet plane is $1,500,000 and its salvage value after 7 years of use is $300,000. Construct depreciation schedule using and MACRS depreciation method. (Spts) 3-, 5-, 7-, 10-, 15-, and 20-Year Property Half-Year Convention MACRS-GDS Depreciation rate for recovery poriod Year 3-year 5-year 7-year 0-year 15-year 20-year 3.7506 14.29%, 24.49 10.009% 18.00 14.40 11.52 33.33% 20.006 5.0096 9.50 7.219 2 3 32.00 19.20 11.52 11.52 8.55 6.677 17.40 12.49 8.93 7.70 6.93 7.41 6 5.713 8.02 8.93 4.46 6.23 5.00 5.90 5.91 5.00 5.76 7.37 5.285 4.888 8 6.55 6.56 6.55 4.522 4.462 4.461 10 12 13 5.91 5.00 4.462 4.461 4.462 16 5.90 4.462 16 2.95 4.461 18 19 20 4.462 4.461 4.462 21Explanation / Answer
CALCULATION OF DEPRECIATION SCHEDULE Particulars Amount Cost of the Plane $15,00,000 Less: Salvage Value $3,00,000 Depreciated Value $12,00,000 Depreciation for the year 1 - @ 14.29% of $ 12,00,000= $1,71,480 Depreciation for the year 2 - @ 24.49% of $ 12,00,000= $2,93,880 Depreciation for the year 3 - @ 17.49% of $ 12,00,000= $2,09,880 Depreciation for the year 4 - @ 12.49% of $ 12,00,000= $1,49,880 Depreciation for the year 5 - @ 08.93% of $ 12,00,000= $1,07,160 Depreciation for the year 6 - @ 08.92% of $ 12,00,000= $1,07,040 Depreciation for the year 7 - @ 08.93% of $ 12,00,000= $1,07,160 Depreciation for the year 8 - @ 04.46% of $ 12,00,000= $53,520
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.