Rick recently received 570 shares of restricted stock from his employer, Crazy C
ID: 2601333 • Letter: R
Question
Rick recently received 570 shares of restricted stock from his employer, Crazy Corporation, when the share price was $19 per share. Rick's restricted shares vested three years later when the market price was $26. Rick held the shares for a little more than a year after vesting and sold them when the market price was $29. What is the amount of Rick's compensation income if Rick made an election under section 83(b) when the stock was granted? Assuming a marginal tax rate of 30 percent, what is the amount of Rick's ordinary income amount and tax liability at the time of the income inclusion
Explanation / Answer
Solution :- Compensation income amount of Rick = 570 * 19 (Market price of share as on the grant date)
= $ 10830.
Tax liability of Rick = 10830 * 30 %
= $ 3249.
Conclusion :-
Ordinary income amount of Rick $ 10830. Tax liability of Rick $ 3249.Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.