Todrick Company is a merchandiser that reported the following information based
ID: 2603343 • Letter: T
Question
Todrick Company is a merchandiser that reported the following information based on 1,000 units sold: $ 210,000 $ 14,000 $140,000 $ 7,000 Sales Beginning merchandise inventory Purchases Ending merchandise inventory Fixed selling expense Fixed administrative expense Variable selling expense Variable administrative expense Contribution margin Net operating income $ 8,400 $ 10,500 $ 42,000 $ 12,600 Required: 1. Prepare a contribution format income statement. 2. Prepare a traditional format income statement. 3. Calculate the selling price per unit. 4. Calculate the variable cost per unit. 5. Calculate the contribution margin per unit. 6. Which income statement format (traditional format or contribution format) would be more useful to managers in estimating how net operating income will change in responses to changes in unit sales?Explanation / Answer
selling price per unit = sales/no of units sold
= $ 210000/1000
= $ 210
variable cost = sales - contribution margin
= $210000 - $42000
= $168000
variable cost per unit = variable cost/ total quantity sold
= $168000/1000
= $168 p.u.
CONTRIBUTION MARGIN PER UNIT = CONTRIBUTION/NO OF UNITS SOLD
= $42000/1000
= $42
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.