Gift4U produces one single product, a small reading tablet, and sells it at $120
ID: 2603739 • Letter: G
Question
Gift4U produces one single product, a small reading tablet, and sells it at $120 per unit. Its current annual sales are $240,000. Its annual fixed costs include factory rent, $43,400; depreciation expense, equipment, $12,000; utilities, $22,000; insurance, $8,400. Its variable costs include materials, $36 per unit, and direct labour, $48 per unit. Gift4U's income tax rate is 20%.
REQUIRED
A. What is the contribution margin per unit?
B. What is the contribution margin ratio?
C. How many units must Gift4U sell to break even?
D. If Gift4U would like to earn a profit after tax of $12,000, what should the sales be? At this sales level, what is the degree of operating leverage? What is the margin of safety in units?
E. If Gift4U would like to earn a profit after tax that is 8% of sales, what should the sales be? How many units does Gift4U need to increase from the current sales level?
please complete all parts and show work.
Explanation / Answer
A. Contribution margin per unit?
Answer = Contribution/units
= $72000 / 2000unit = $36 Per unit
B. Contribution margin ratio?
Answer = Contribution/sales*100
= $72000 / $240000 * 100
= 30%
C. How many units must Gift4U sell to break even?
Answer = Break-even = Fixed cost/contribution
= $ 85800 / $36
= 2383 Units
D. If Gift4U would like to earn a profit after tax of $12,000, what should the sales be?
Answer = Profit = (1- Tax rate) * ( Sales - Variable cost - Fixed cost)
Let sale = X
$12000 = (1-0.20) * (X - 168000 - 85800)
12000 + 203040 = .80X
X = 268,800
At this sales level, what is the degree of operating leverage?
Answer = Degree of operating leverage = Contribution / EBIT
= 100800/15000 = 6.72 %
What is the margin of safety in units?
Answer = Margin of safety in units = (Current sale level - Break even Level sale ) / Break-even Level sale
= (2240 - 2383 )
= -143
E. If Gift4U would like to earn a profit after tax that is 8% of sales, what should the sales be?
Let sales = X
Profit = 0.08X
Profit = (1- Tax rate) * ( Sales - Variable cost - Fixed cost)
0.08X = (1- 0.20) * ( X - 72000 - 96000 )
0.08X - 0.8x = - 134400
X = 134400 / 0.72
X = 186667
Sales $240000 Less- variable cost Material 72000 Labour 96000 Contribution 72000 Less- Fixed cost factory rent $43,400 Depreciation expense, equipment $12,000 Utilities $22,000 Insurance $8,400 Net Profit before tax -13800Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.