ABC, Inc is planning the purchase of a new equipment which will cost $36,469. Th
ID: 2605628 • Letter: A
Question
ABC, Inc is planning the purchase of a new equipment which will cost $36,469. The project is expected to last for 5 years. The equipment will have a book value of $2,134 at the end of Year 5. The increase in net working capital is expected to be $2,417, all of which will be recouped at the end of the project. The project is expected to have annual operating cash flows of $19,396. What is the Total Cash Flow in Year 5 of the project if the equipment can be sold for $5,560 and the tax rate is 32%?
Note: In the last year of the project, the Total Cash Flow = Operating Cash Flow + Terminal Cash Flow
Explanation / Answer
Terminal cash flow = after tax sale value of equipment + recvoery of working capital
After tax sale value of equipment
Terminal cash flow = 4464+2417
= $6,881
Total cash flow in year 5 = 19396+6881
= $26,277
Ending book value $2,134 Sale value $5,560 Profit on sale $3,426 Tax on profits $1,096 After tax sale value $4,464Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.