Genia Enterprises, Inc. has the capacity to produce 12,000 units per year. Expec
ID: 2605671 • Letter: G
Question
Genia Enterprises, Inc. has the capacity to produce 12,000 units per year. Expected operations for the year are
Sales (10,000 units @ $20)
$200,000
Manufacturing costs:
Variable
$8 per unit
Fixed
$40,000
Marketing and administrative costs:
Variable
$3 per unit
Fixed
$20,000
REQUIRED:
a.
What is the expected level of operating profits?
b.
Should the company accept a special order for 1,000 units at a selling price of $15 if variable marketing expenses associated with this special order would be $2 per unit? Calculate the incremental profits if the order is accepted.
c.
Suppose the company received a special order for 3,000 units at a selling price of $15 with no variable marketing expenses. Calculate the impact on operating profits.
Sales (10,000 units @ $20)
$200,000
Manufacturing costs:
Variable
$8 per unit
Fixed
$40,000
Marketing and administrative costs:
Variable
$3 per unit
Fixed
$20,000
Explanation / Answer
a
Operating profit=Sales-Variable costs-Fixed costs=10000*(20-8-3)-40000-20000=$30000
b
Incremental profits=1000*(15-8-2)=$5000
Yes accept the order
c
Incremental profits =3000*(15-8)=$21000
Yes accept the order
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.