Assume that Limitless Labs, Inc., offers three basic drug-testing services for p
ID: 2610117 • Letter: A
Question
Assume that Limitless Labs, Inc., offers three basic drug-testing services for professional athletes. Here are its prices and costs:
Variable costs include the labor costs of the medical technicians at the lab. Fixed costs of $450,000 per year include building and equipment costs and the costs of administration. A basic "unit" is a routine drug test administered. A retest is given if there is concern about the results of the first test, particularly if the test indicates that the athlete has taken drugs that are on the banned drug list. Retests are not done by the laboratory that performed the basic test. A "vital" test is the laboratory's code for a high-profile case. This might be a test of a famous athlete and/or a test that might be challenged in court. The laboratory does extra work and uses expensive expert technicians to ensure the accuracy of vital drug tests. Limitless Labs is subject to a 40 percent tax rate.
Limitless Labs is considering becoming more specialized in retests and vital cases. What would be the company's break-even revenues per year if the number of retests increased to 400 per year and the number of vital tests increased to 200 per year, while the number of basic tests dropped to 100 per year? With this change in product mix, the company would increase fixed costs to $480,000 per year. What would be the effect of this change in product mix on Limitless Labs's earnings after taxes per year?
Assume that Limitless Labs, Inc., offers three basic drug-testing services for professional athletes. Here are its prices and costs:
Explanation / Answer
a) Calculation of Earning after taxes (Amount in $)
b) Total units sold = 850+100+50 = 1,000
Sales mix percentage of the three tests
Basic = (Units sold of basic/Total units sold)*100 = (850/1,000)*100 = 85%
Retest = (100/1,000)*100 = 10%
Vital = (50/1,000)*100 = 5%
Weighted Average Revenue per unit = ($620*85%)+($950*10%)+($4,360*5%)
= $527+$95+$218 = $840
Weighted Average contribution per unit = [($620-$180)*85%]+[($950-$500)*10%]+[($4,360-$2,980)*5%]
= $374+$45+$69 = $488
Weighted Average contribution ratio = (weighted average contribution/Weighted average revenue)*100
= ($488/$840)*100 = 58.09524%
Break even revenue = Fixed cost/Weighted average contribution ratio
= $450,000/58.09524% = $774,590
c) After tax income = $192,000
Before tax income = $192,000/(1-0.40) = $320,000
Break even revenue = (Fixed cost + Required Profit)/Weighted average contribution ratio
= ($450,000+$320,000)/58.09524% = ($770,000/58.09524%)
= $1,325,410
d-1) Calculation of Earning after taxes after change (Amount in $)
Total units sold = 100+400+200 = 700
Sales mix percentage of the three tests
Basic = (Units sold of basic/Total units sold)*100 = (100/700)*100 = 14.2857%
Retest = (400/700)*100 = 57.1429%
Vital = (200/700)*100 = 28.5714%
Weighted Average Revenue per unit = ($620*14.2857%)+($950*57.1429%)+($4,360*28.5714%)
= $88.5713+$542.8575+$1,245.7130 = $1,877.1418
Weighted Average contribution per unit
= [($620-$180)*14.2857%]+[($950-$500)*57.1429%]+[($4,360-$2,980)*28.5714%]
= $62.8571+$257.1430+$394.2853 = $714.2854
Weighted Average contribution ratio = (weighted average contribution/Weighted average revenue)*100
= ($714.2854/$1,877.1418)*100 = 38.05175%
Break even revenue = Fixed cost/Weighted average contribution ratio
= $480,000/38.05175% = $1,261,440
Particulars Basic (A) Retest (B) Vital (C) Total (A+B+C) Revenue ($620*850) = 527,000 ($950*100) = 95,000 ($4,360*50) = 218,000 840,000 Less: Variable Cost ($180*850) = (153,000) ($500*100) =(50,000) ($2,980*50) = (149,000) (352,000) Contribution 374,000 45,000 69,000 488,000 Less: Fixed cost (450,000) Profit before taxes 38,000 Less: Income tax (@40%) (15,200) Profit after tax 22,800Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.