A firm uses an inventory item with the following characteristics. $6.00 1,000 $3
ID: 2612227 • Letter: A
Question
A firm uses an inventory item with the following characteristics.
$6.00
1,000
$30.00
25%
How many times should the product be reordered each year and what are the related carrying costs and ordering cost?
a. 5 Reorders, $150 Carrying Costs, $150 Ordering Costs
b. 3.3 Reorders, $150 Carry Costs, $150 Ordering Costs
c. 5 Reorders, $300 Carry Costs, $150 Ordering Costs
d. 3.3 Reorders, $300 Carry Costs, $300 Ordering Costs
Cost per-item$6.00
Annual consumption1,000
Fixed cost per order placed$30.00
Carrying cost of inventory (as a % of dollar value)25%
Explanation / Answer
Calculation of Economic Order Quantity:
EOQ = SQRT(2 × Quantity × Cost Per Order / Carrying Cost Per Order)
EOQ = SQRT(2 × 1,000 × 30 / 1.50)
EOQ = 200 Units
Reorder = 1,000 / 200 = 5
Carrying Cost = 200 / 2 = 100 x 6 = 600 x 25% = 150
So,the correct option is a. 5 Reorders, $150 Carrying Costs, $150 Ordering Costs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.