Tank Ltd is considering undertaking the purchase of a new piece of equipment tha
ID: 2612563 • Letter: T
Question
Tank Ltd is considering undertaking the purchase of a new piece of equipment that is expected to increase revenue by $12,000 each year for six years. The equipment will increase costs $4,000 each year for six years. It costs $32,000 to purchase today and for tax purposes must be depreciated down to zero over its 8 year useful life using the straight-line method. If Tank is actually forecasting a salvage (for capital budgeting purposes) of $5,000 after 6 years, what is the machine's net cash flow (after tax) for year 6? Assume the tax rate is 30%.
Explanation / Answer
Solution.
This is the machine's net cash flow (after tax) for year 6 :-
Cash flow after Tax = $44,000 from Tax point of view
Actual is as follow's
Cost of tank = $32,000 - $6,000 = $26,000
Dep. = $26,000 / 6 = $4,333
Cash flow = $48,000 - $4,333 = $43,667
Cash flow after depreciation before tax is = $43,667
Year Outflow Inflow 0 $32,000 0 1 $4,000 $12,000 2 $8,000 $24,000 3 $12,000 $36,000 4 $16,000 $48,000 5 $20,000 $60,000 6 $24,000 $72,000 Total $72,000 - $24,000 = $48,000 less- Depreciation $4,000 Profit after dep.& before Tax $44,000 Less - Tay @ 30% $13,200 Profit after Dep. & Tax $30,800 Add - Depreciation $13,800 Cash flow after Tax $44,600Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.