Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose Klausenheimer, Inc. is considering a new project. The project alone will

ID: 2613245 • Letter: S

Question

Suppose Klausenheimer, Inc. is considering a new project. The project alone will cost $50,000,000 and is expected to generate after-tax cash flows of $5,000,000, $6,000,000 and 7,000,000 during the first three years. In year 4 and beyond, the after-tax cash flows are expected to grow by 3% forever. The firm has a target debt/equity ratio of .6. New equity has a flotation cost of 7% and a required return of 15%, while new debt has a flotation cost of 3% and a required return of 6%. Furthermore, you estimate that the new project is somewhat riskier that the average risk of Klausenheimer’s existing assets. To account for the additional risk, the appropriate discount rate used for the project should be 2% above Klausenheimer’s current WACC. Assuming Klausenheimer has a corporate tax rate of 35%, what is the NPV of the project?

Explanation / Answer

Answer: After tax cost of debt= (6%-3%)(1-0.35)=1.95%

WACC=1.95%*0.6/1.6+1/1.6*8%

=0.73125+5=5.73125%

5.73125%+2%=7.73125%

Particulars Amount (S) Years PVF (7.73%) PV($) Cash outflow -50,000,000 0 1 -50000000 Cash inflow 5,000,000 1 0.928 4640000 6,000,000 2 0.862 5172000 7,000,000 3 0.8 5600000 7,210,000 4 0.742 5349820 144,200,000 4 0.742 106996400 NPV 77758220
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote