Feera Corporation is evaluating a new project that costs $45,000. The project wi
ID: 2613334 • Letter: F
Question
Feera Corporation is evaluating a new project that costs $45,000. The project will be financed using 40% debt and 60% equity, thus maintaining the firm’s current debt-to-equity ratio. The firm’s stockholders have a required rate of return of 18.36%, and its bondholders expect a 10.68% rate of return. The project is expected to generate annual cash flows of $13,000 before taxes for the next two decades. Fiera Corporation is in the 36% tax bracket. Remember to show all your work.
1. Use the flow-to-equity (FTE) method to determine whether or not the project should be undertaken and explain why.
Explanation / Answer
ke=k+(1-t)(k-r)d
k= cost of capital with no leverage
t= the tax rate
r =rate of interest on the debt
d=market debt to equity ratio
=0.1836+(1-0.36)*(0.1836-0.1068)*(0.6666)=21.64 %
CS = 13000-.64*.1068*D =13000+.06835D
The expected incremental after tax cash flow
(13000/.2164)-(.1068/.2614*40/60)E=45201
D=+45201*.40 =18080
45000-18080=26920
NPA 45201-26920=18281
Since the project ahs positive NPV project has to undetaken
ke=k+(1-t)(k-r)d
k= cost of capital with no leverage
t= the tax rate
r =rate of interest on the debt
d=market debt to equity ratio
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.