Compute the cost of capital for the firm for the following: a. A bond that has a
ID: 2613343 • Letter: C
Question
Compute the cost of capital for the firm for the following:
a. A bond that has a $1,000 par value (face value) and a contract or coupon interest rate of 10.5 percent. interest payments are $52.50 and are paid semiannually.The bonds have a current market value of $1,123 and will mature in 10 years. The firm's marginal tax rate is 34 percent.
b. a new common stock issue that paid $1.78 dividend last year. the firm's dividends are expected to continue to grow at 6.1 percent per year, forever. the price of the firm's common stock is now $27.04.
c. A preferred stock that sells for $140, pays a dividend of 8.8 percent and has a $100 par value.
d. A bond selling to yield 12.5 percent where the firm's tax rate is 34 percent
Explanation / Answer
1 Cost of bond:
= [(1+5.25%)^2-1]×(1-34%)
= 7.11%
2. Cost of common stock:
= $1.78÷$27.04+6.1%
= 12.68%
3. Cost of preference share:
= $8.8÷$140
= 6.29%
4. Cost of bond:
= 12.5%×(1-34%)
= 8.25%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.