Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Accounting for Bonds Sold at a Discount The Biltmore National Bank raised capita

ID: 2614994 • Letter: A

Question

Accounting for Bonds Sold at a Discount

The Biltmore National Bank raised capital through the sale of $150 million face value of eight percent coupon rate, ten-year bonds. The bonds paid interest semiannually and were sold at a time when equivalent risk-rated bonds carried a yield rate of ten percent.

Calculate the proceeds that The Biltmore National Bank received from the sale of the 8% bonds.
Round your answer to the nearest dollar.

$Answer


How will the bonds be disclosed on Biltmore’s balance sheet immediately following the sale?
Round your answers to the nearest dollar.

Balance sheet disclosure (following sale):


Calculate the interest expense on the bonds for the first year that the bonds are outstanding.
Do not round until final answer. Round answers to the nearest dollar.


Calculate the book value of the bonds at the end of the first year.
Do not round until final answer. Round answer to the nearest dollar.

$Answer

Bonds payable $Answer Less: Bonds discount (enter as negative) $Answer Bonds payable(net) $Answer

Explanation / Answer

a). Proceeds = [Face Value x (1 + r)^(-n)] + [coupon x {1 - (1 + r)^(-n)} / r]

= $150,000,000 x 1.05^-20 + [$150,000,000 x 4% x {1 - 1.05^-20}/ 0.05]

= $56,533,422.43 + $74,773,262.06 = $131,306,684.50 or $131,306,685

b).Balance sheet disclosure (following sale):

Bonds payable 150,000,000

Less: Bond discount (18,693,315)

Bonds payable (net) 131,306,685

c). First six months: bond price x Interest rate = $131,306,685 x 5% = $6,565,334

Second six months = [{bond price x (1 + r)} - coupon payment] x yield

= [($131,306,685 x 1.05) - $6,000,000] x 5% = $6,593,601

d). book value of the bonds at the end of the first year

= [{bond price x (1 + r)^2} - {coupon x (1 + r)} - coupon]

= [($131,306,685 x 1.05^2) - ($6,000,000 x 1.05) - $6,000,000]

= $144,765,620.20 - $6,300,000 - $6,000,000 = $132,465,620

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote