Investment X offers to pay you $4,400 per year for 9 years, whereas Investment Y
ID: 2615372 • Letter: I
Question
Investment X offers to pay you $4,400 per year for 9 years, whereas Investment Y offers to pay you $6,500 per year for 5 years. If the discount rate is 5 percent, what is the present value of these cash flows? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Present value nvestment X Investment Y If the discount rate is 15 percent, what is the present value of these cash flows? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Present value Investment X Investment YExplanation / Answer
a. Present Value Investment X $ 31,274.42 Investment Y $ 28,141.60 Working: Investment X: Present Value of annuity of 1 = (1-(1+i)^-n)/i Where, = (1-(1+0.05)^-9)/0.05 i 5% = 7.108 n 9 Present Value of annual cash flow = Annual Cash flow x Present value of annuity of 1 = $ 4,400 x 7.108 = $ 31,274.42 Investment Y: Present Value of annuity of 1 = (1-(1+i)^-n)/i Where, = (1-(1+0.05)^-5)/0.05 i 5% = 4.329 n 5 Present Value of annual cash flow = Annual Cash flow x Present value of annuity of 1 = $ 6,500 x 4.329 = $ 28,141.60 b. Present Value Investment X $ 20,994.97 Investment Y $ 21,789.01 Working: Investment X: Present Value of annuity of 1 = (1-(1+i)^-n)/i Where, = (1-(1+0.15)^-9)/0.15 i 15% = 4.772 n 9 Present Value of annual cash flow = Annual Cash flow x Present value of annuity of 1 = $ 4,400 x 4.772 = $ 20,994.97 Investment Y: Present Value of annuity of 1 = (1-(1+i)^-n)/i Where, = (1-(1+0.15)^-5)/0.15 i 15% = 3.352 n 5 Present Value of annual cash flow = Annual Cash flow x Present value of annuity of 1 = $ 6,500 x 3.352 = $ 21,789.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.