At an output level of 6,000 units, you have calculated that the degree of operat
ID: 2615438 • Letter: A
Question
At an output level of 6,000 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2. The operating cash flow is $13,800 in this case.
Ignoring the effect of taxes, what are fixed costs? (Do not round your intermediate calculations.)
What will the operating cash flow be if output rises to 8,000 units? (Do not round your intermediate calculations.)
What will the operating cash flow be if output falls to 4,000 units? (Do not round your intermediate calculations.)
At an output level of 6,000 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2. The operating cash flow is $13,800 in this case.
Explanation / Answer
degree of operating leverage , d = 2
operating cash flow , c = $13,800
output level , q1 = 6000
a)
d = contribution margin/c
contribution margin = d*c = 2*13,800 = 27,600
c = contribution margin - fixed cost
fixed cost = contribution margin - c = 27,600 - 13,800 = 13800
b)
new output , n = 8000
% change in output , q2 = (n-q1)/q1 = (8000-6000)/6000 = 2000/6000 = 0.3333
d = % change in operating cash flow/q2
% change in operating cash flow = d*q2 = 2*0.3333 = 0.6666
new operating cash flow = p1
% change in operating cash flow = (p1-c)/c
(p1-c)/c = 0.6666
p1 = (0.6666*c) + c = (0.6666*13800)+13800 = $23000
operating cash flow = p1 = $23000
c)
new output , n = 4000
% change in output , q2 = (n-q1)/q1 = (4000-6000)/6000 = -2000/6000 =- 0.3333
d = % change in operating cash flow/q2
% change in operating cash flow = d*q2 = 2*-0.3333 = -0.6666
new operating cash flow = p1
% change in operating cash flow = (p1-c)/c
(p1-c)/c = -0.6666
p1 = (-0.6666*c) + c = (-0.6666*13800)+13800 = $4600
operating cash flow = p1 = $4600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.