EXPECTED RETURNS Stocks A and B have the following probability distributions of
ID: 2615806 • Letter: E
Question
EXPECTED RETURNS
Stocks A and B have the following probability distributions of expected future returns:
Calculate the expected rate of return, rB, for Stock B (rA = 14.00%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Calculate the standard deviation of expected returns, ?A, for Stock A (?B = 16.17%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Now calculate the coefficient of variation for Stock B. Round your answer to two decimal places.
Probability A B 0.1 (12%) (20%) 0.2 6 0 0.4 16 19 0.2 21 25 0.1 34 41Explanation / Answer
Ans 1) Retunn of stock will be given by following formula:
return of A = summation of( pobablity * return of stock)
= (.1*-.12 + .2*.06 + .4*.16 + .2*.21 + .1*.34)
= 14%
similarly we will find return of B
= .1*-.2 + .2*0 + .4*.19 + .2*.25 + .1*.41
= 14.7%
Ans 2) to find standard devaation we will use following formula
= squareroot of (summation (probablity * (return at probablity - expected rate of return)^2))
Standard deviation of A = 11.48%
Standard deviation of B = 16.17%
Ans c) Coefficient o variation of stock B = standard deviation of B / expected rate of return of B
= 16.17%/14.7%
= 1.1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.