Suppose that Lil John Industries’ equity is currently selling for $43 per share
ID: 2616219 • Letter: S
Question
Suppose that Lil John Industries’ equity is currently selling for $43 per share and that 3.6 million shares are outstanding. The firm also has 66,000 bonds outstanding, which are selling at 102 percent of par. Assume Lil John was considering an active change to its capital structure so that the firm would have a (D/E) of 1.5. Which type of security (stocks or bonds) would it need to sell to accomplish this? sell bonds and buy back stock sell stocks and buy back bonds How much would the firm have to sell?
Explanation / Answer
Value of Equity = $43 * 3600000 = $154,800,000
Value of Bond = 66000 * $1000 * 1.02 = $67,320,000
Current D/E ratio = 67320000/154800000 = .435
So company has to sell the stocks and buy back bonds to increase the D/E ratio as 1.5
Firm Value = Value of equity + value of bond = $222,120,000
Value of equity should be = Firm Value/2.5 = $88,848,000
Firm has to sell (154800000 - 88848000) $65952000 worth of equity to reach the desired capital structure.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.