A company has the opportunity to do any, none, or all of the projects for which
ID: 2616822 • Letter: A
Question
A company has the opportunity to do any, none, or all of the projects for which the net cash flows per year are shown below. The company has a cost of capital of 14%. Which should the company do and why? You must use at least two capital budgeting methods. Show your work.
Year
A
B
C
0
-300
-150
-350
1
100
50
100
2
100
100
100
3
100
100
100
4
100
100
100
5
100
100
100
6
50
100
100
7
100
200
0
Year
A
B
C
0
-300
-150
-350
1
100
50
100
2
100
100
100
3
100
100
100
4
100
100
100
5
100
100
100
6
50
100
100
7
100
200
0
Explanation / Answer
Here , We can use Net Present Value and Profitability Index Capital Budgeting Techniques to Evaluate the Projects
On the results of the above capital budgeting techniques, The Company has to do with Project B, Since it has a high Net Present Value of $ 274.95 as compared to Project A [$106.06] and Project C [$38.88].
Net Present Value [NPV] Method
Project - A
Year
Cash Inflow
Present Value Factor at 14%
Present Value of cash flow
1
100
0.877192982
87.72
2
100
0.769467528
76.95
3
100
0.674971516
67.50
4
100
0.592080277
59.21
5
100
0.519368664
51.94
6
50
0.455586548
22.78
7
100
0.399637323
39.96
$ 406.06
Net Present Value = Present Value of cash inflows – Initial Investments
= $ 406.06 – 300
= $106.06
Project - B
Year
Cash Inflow
Present Value Factor at 14%
Present Value of cash flow
1
50
0.877192982
43.86
2
100
0.769467528
76.95
3
100
0.674971516
67.50
4
100
0.592080277
59.21
5
100
0.519368664
51.94
6
100
0.455586548
45.56
7
200
0.399637323
79.93
$424.95
Net Present Value = Present Value of cash inflows – Initial Investments
= $424.95 - 150
= $274.95
Project - C
Year
Cash Inflow
Present Value Factor at 14%
Present Value of cash flow
1
100
0.877192982
87.72
2
100
0.769467528
76.95
3
100
0.674971516
67.50
4
100
0.592080277
59.21
5
100
0.519368664
51.94
6
100
0.455586548
45.56
7
0
0.399637323
-
$ 388.88
Net Present Value = Present Value of cash inflows – Initial Investments
= $ 388.88 – 350
= $38.88
Profitability Index Method
Profitability Index = Value of cash inflows / Initial Investments
Project A = $ 406.06 / 300 = 1.35
Project B = $424.95 / 150 = 2.83
Project C = $ 388.88/ 350 = 1.11
As per Profitability Index Method, Project B is acceptable, It means that for every $1 of cash flow, it will give the $2.83 of Net Present Value
Year
Cash Inflow
Present Value Factor at 14%
Present Value of cash flow
1
100
0.877192982
87.72
2
100
0.769467528
76.95
3
100
0.674971516
67.50
4
100
0.592080277
59.21
5
100
0.519368664
51.94
6
50
0.455586548
22.78
7
100
0.399637323
39.96
$ 406.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.