Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Compact fluorescent lamps (CFLs) have become required in recent years, but do th

ID: 2616827 • Letter: C

Question

Compact fluorescent lamps (CFLs) have become required in recent years, but do they make financial sense? Suppose a typical 60-watt incandescent light bulb costs $.51 and lasts 1,000 hours. A 15-watt CFL which provides the same light, costs $3.70 and lasts for 12,000 hours. A kilowatt-hour of electricity costs $.127, which is about the national average. A kilowatt-hour is 1,000 watts for 1 hour. If you require a return of 10 percent and use a light fixture 500 hours per year, what is the equivalent annual cost of each light bulb? (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Equivalent annual cost 60-watt incandescent light bulb Compact fluorescent lamps References eBook & Resources Learning Objective: 10-04 How to evaluate the equivalent annual cost of a project. Worksheet Section: 10.6 Some Special Cases of Discounted Cash Flow Analysis Difficulty: Intermediate 725

Explanation / Answer

Solution: Equivalent annual cost 60-watt incandescent light bulb $ -4.10 Compact fluorescent lamps          $ -1.36 minus sign shows it cash outflows there is cash outflows only annual cost + purchase cost Working Notes: Particulars 60 watt incandescent light bulb Compact Fluorescent Lamps 1Bulb x 60 (Watts Each) = 60 Watt 1CFL x 15 (Watts Each) = 15 Watt 60 Watts / 1000 = 0.06 kw (Kilowatt) 15 Watts / 1000 = 0.015 kw (Kilowatt) 0.06 kw x 500 hrs per year = 30 kwh (Kilowatt/Hour) 0.015 kw x 500 hrs per year = 7.5 kwh (Kilowatt/Hour) a. Per Annum Operating Cost 30 kwh x $0.127 = $3.81 7.5 kwh x $0.127 = $0.9525 I Cost Per CFL/bulb $0.51 $3.70 Life (as per use 500 hrs a year) 1000/500 = 2 year 12000/500=24 year Cost of Capital 10% 10% II Cumulative PVF @ 10 % 1000 hours/500 hours =2 year 1.735537190 12,000 hours/500 hours =24 year 8.984744020 Equivalent Annual Cost ( a + (I/II) ) [$ 3.81 + (0.51 / 1.7355371901)] = $4.10 [$ 0.9525 + ($ 3.70 / 8.9847440201)] = $1.36 Equivalent Annual Cost -4.10 -1.36 Notes: Cumulative PVF @ 10% for 1 to 2th is calculated = (1 - (1/(1 + 0.10)^2) ) /0.10 = 1.7355371901 Cumulative PVF @ 10% for 1 to 24th is calculated = (1 - (1/(1 + 0.10)^24)) /0.10 = 8.9847440201 Please feel free to ask if anything about above solution in comment section of the question.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote