Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The R. Morin Construction Company needs to borrow ?$80,000 to help finance the c

ID: 2617714 • Letter: T

Question

The R. Morin Construction Company needs to borrow ?$80,000 to help finance the cost of a new ?$120,000 hydraulic crane used in the? firm's commercial construction business. The crane will pay for itself in one? year, and the firm is considering the following alternatives for financing its? purchase: Alternative A.???The? firm's bank has agreed to lend the ?$80,000 at a rate of 14 percent. Interest would be? discounted, and a 16 percent compensating balance would be required.? However, the? compensating-balance requirement is not binding on the firm because it normally maintains a minimum demand deposit? (checking account) balance of ?$20,000 in the bank. Alternative B.???The equipment dealer has agreed to finance the equipment with a? 1-year loan. The ?$80,000 loan requires payment of principal and interest totaling ?$93,640.

a. Which alternative should Morin? select?

b. If the? bank's compensating-balance requirement had necessitated idle demand deposits equal to 16 percent of the? loan, what effect would this have had on the cost of the bank loan? alternative?

Explanation / Answer

Answer (a)

Alternative (A) Loan From Firm Bank

Interest charged by bank on Loan @ 14%

therefore interest = 80000*14% = 11200$

And the minimum amount of compensating balance required to maintain is 16% = 80000*16% = 12800$

The cost of interest on compensating balance is 12800*14% = 1792$ But it is not needed to do

Thereform total cost of loan or total amount required to be paid after 1 year to firm bank is =

= 80000 +12800 = 92800$

Alternative (B) In case of loan from the dealer

the total amount of interest and principal is to be paid after 1 year is 93640$

So the alternative A is best that is taking loan from the Firm Bank

Answer (b)

The cost of alternative A would be

if in case it is required to maintain balance then the cost is

= 12800 + 1792 = 14592$

cost % = 14592/80000 = 18.24%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote