A firm has a WACC of 11.5%, cost of equity is 16%, cost of debt is 8.5%, tax rat
ID: 2618161 • Letter: A
Question
A firm has a WACC of 11.5%, cost of equity is 16%, cost of debt is 8.5%, tax rate is 35%. Find debt to equity ratio. 2) 3) A firm is using mixture of debt and equity while formulating its capital structure. For debt, it has 4000 outstanding bonds with par value of $1000 each, and selling for 103% of par. For common stock, the firm has 90,000 outstanding shares with selling price of $57 per share. Additional info: cost of debt 6.72%, beta coefficient 1.10, market risk premium 8%, risk free rate 6%, tax rate 35%. Required: by using market value weights, calculate the firms WACCExplanation / Answer
2)
WACC = Wd×Rd×(1-t)+We×Ke
W is weights of respective portfolios
R is return on respective portfolios
Wd+We+Wp = 1
11.5% = Wd×8.5%×(1-35%)+(1-Wd)×16%
11.5% = Wd×5.525%+16%-16%×Wd
10.475%×Wd = 4.5%
Weight of debt, Wd = 0.4296 or 42.96%
Weight of equity, We = 0.5704 or 57.04%
Debt to equity ratio:
= 42.96%/57.04%
= 0.83
Hence, debt equity ratio is 0.83
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.