Time Remaining: 0126:46 Submit Quiz This Question: 1 pt 6 of 10 (0 complete) Thi
ID: 2618221 • Letter: T
Question
Time Remaining: 0126:46 Submit Quiz This Question: 1 pt 6 of 10 (0 complete) This Quiz: 10 pts possible The cost of debt Gronseth Drywall Systems, Inc., is in discussions with its investment bankers regarding the issuance of new bonds. different maturities will carry different coupon rates and sell at diferent prices. The firm must choose and ttation costs wil be $40 per bond The company is ta ed at 30% Use the appro rnation formu?a to cal ulate the an tax cod of n anong with the f low the icon located on the top-right comer of the data table below in order to copy its contents into a spreadsheet) The investment banker has informed the firm that among several aternatives. in each case, the bonds will have a $1,000 par value Coupon rate Tme to maturity Premium or discount 10% years $210 The ater-tax cost oftarorg using the approxim ation formula % Round to two decimal places.) answer in the answer boxExplanation / Answer
We will need to estimate the YTM of the given bond to get the before tax cost of debt.
Given:
FV = Par Value = $1000,
N = 5 years,
Coupon = C = 10% *1000 = $ 100,
PV = Par Value + Premium - Flotation cost = 1000 + 210 - 40 = - $ 1170
Using approximation formula for YTM, N = 5, PV = 1170, C = 90, FV = 1000
before cost of debt = YTM = {C + [(FV - PV)/N] } / {(FV + PV)/2}
= {100 + [(1000 - 1170)/5] } / {(1000 + 1170)/2} = 6.083%
after cost of debt = 6.083% * (1 - tax rate) = 6.083% * (1 - 30%) = 4.26% (rounded)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.