The top four questions are to help you figure out the bottom four :) Those are t
ID: 2619045 • Letter: T
Question
The top four questions are to help you figure out the bottom four :) Those are the ones I need help with. Thank you!
Part 3 of 3 - Part 3
Ross White’s machine shop uses 2,500 brackets during the course of a year, and this usage is relatively constant throughout the year. These brackets are purchased from a supplier 100 miles away for $15 each, and the lead time is 2 days. The holding cost per bracket per year is $1.50 (or 10% of the unit cost) and the ordering cost per order is $18.75. There are 250 working days per year.
Now, Ross White wants to reconsider his decision of buying the brackets and is considering making the brackets in-house. He has determined that setup costs would be $25 in machinist time and lost production time, and 50 brackets could be produced in a day once the machine has been set up. Ross estimates that the cost (including labor time and materials) of producing one bracket would be $14.80. The holding cost would be 10% of this cost.
Question 8 of 14
5.0 Points
Question 9 of 14
10.0 Points
Question 10 of 14
5.0 Points
Question 11 of 14
5.0 Points
Question 12 of 14
10.0 Points
Question 13 of 14
10.0 Points
Question 14 of 14
5.0 Points
If the lead time is one-half day, the reorder point (ROP) is units. (Please round to an integer and include no units.)
The top four questions are to help you figure out the bottom four :) Those are the ones I need help with. Thank you!
Part 3 of 3 - Part 3
Explanation / Answer
Since, there are multiple parts to the question, I have answered the first five (from Question to Question 12).
_____
Question 8:
The daily demand rate is determined as below:
Daily Demand Rate = Total Demand for the Year/Working Days Per Year
Using the values provided in the question in the above formula, we get,
Daily Demand Rate = 2,500/250 = 10 units per day
______
Question 9:
The optimal production quantity is arrived as below:
Optimal Production Quantity = [(2*Annual Demand*Setup Costs)/(Cost of Holding/(1-Daily Demand Rate/Total Production Per day)]^(1/2)
Here, Annual Demand = 2,500 units, Setup Costs = $25, Cost of Holding = 14.80%*10% = $1.48, Daily Demand Rate = 10 and Total Production Per Day = 50
Using these values in the above formula, we get,
Optimal Production Quantity = [(2*2,500*25)/(1.48*(1-10/50))]^(1/2) = 324.92 or 325 units
______
Question 10:
The number of days to produce optimal production quantity is calculated as below:
Number of Days to Produce Optimal Production Quantity = Optimal Production Quantity/Total Production Per Day = 324.92/50 = 6.5 days
______
Question 11:
During the time producing the optimal quantity, there will be about 65 brackets sold.
____
Explanation:
The total number of brackets sold during the time producing the optimal quantity is determined as below:
Total Number of Brackets Sold = Daily Demand Rate*6.5 = 10*6.5 = 65 units
______
Question 12:
The maximum inventory level, the average inventory level, and the annual holding cost is calculated as below:
Maximum Inventory Level = Optimal Production Quantity*(1-Daily Demand Rate/Total Production Per Day) = 324.92*(1-10/50) = 259.94 or 260 units
____
Average Inventory Level = Maximum Inventory Level*1/2 = 259.94*1/2 = 129.97 or 130 units
____
Annual Holding Cost = Average Inventory Level*Cost of Holding = 129.97*1.48 = 192.35 or 192 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.