11. 15.00 points value: You can buy a car that is advertised for $19,800 on the
ID: 2619220 • Letter: 1
Question
11. 15.00 points value: You can buy a car that is advertised for $19,800 on the following terms: (a) pay $19,800 and receive a $2,800 rebate from the manufacturer; (b) pay $550 a month for 3 years for total payments of $19,800, implying zero percent financing. a. Calculate the present value of the payments for option (a), if the interest rate is .75% per month. Present value b. Calculate the present value of the payments for option (b), if the interest rate is .75% per month. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Present value c. Which is the better deal? 0 Option b OOption a References eBook&Resources;Explanation / Answer
a)
Present value = $19800 - $2800
= $17000
b)
Present value = $550 * PVAF (0.75%, 36)
= 17295.74
c)
Option a (Pay and recieve rebate) is better deal as the present value is less then option b.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.