A firm has issued $20 million in long-term bonds that now have 10 years remainin
ID: 2620111 • Letter: A
Question
A firm has issued $20 million in long-term bonds that now have 10 years remaining until maturity. The bonds carry an 8% annual coupon but are selling in the market for $877.10. The firm also has $45 million in market value of common stock. For cost of capital purposes, what portion of the firm is debt financed and what is the after-tax cost of debt, if the tax rate is 35%? If the risk-free rate is 3%, the firm’s beta is 1.3, and market premium is 10%, what is the firm’s WACC? please post step by step.
Explanation / Answer
First calculate Cost of bond after tax:
Using financial calculator BA II Plus - Input details:
#
FV = Future Value =
$1,000
PV = Present Value =
-$877.1
N = Total number of remaining payment periods =
10
PMT = Payment =
$80
CPT > I/Y = Rate =
10.00
Convert Yield in annual and percentage form = Yield / 100 =
10.00%
Before tax cost of the bond = Cost of Debt financing =
10.00%
Cost of debt = YTM x (1-Tax) = 10% x (1-35%) =
6.50%
Now, calculate cost of equity:
Cost of equity = Risk free rate + Beta x Market risk premium
Cost of equity = 3% + 1.3 x 10%
Cost of equity = 16.00%
Weight of debt and weight of equity:
Debt value = Market value of debt x Total debt / Face Value of debt
Debt value = 877.1 x 20000000/1000
Debt value = 17,542,000
---
Equity value = $45,000,000
Hence,
Debt weight = 17542000 / (45000000+17542000) = 28.048352%
Equity weight = 45000000 / (45000000+17542000) = 71.951648%
Now we can calculate the WACC:
WACC = Equity cost x equity weight + Debt cost after tax x Debt weight
WACC = 16% x 71.951648% + 6.5% x 28.048352%
WACC = 13.335407%
?Please comment if any explanation need here.
Using financial calculator BA II Plus - Input details:
#
FV = Future Value =
$1,000
PV = Present Value =
-$877.1
N = Total number of remaining payment periods =
10
PMT = Payment =
$80
CPT > I/Y = Rate =
10.00
Convert Yield in annual and percentage form = Yield / 100 =
10.00%
Before tax cost of the bond = Cost of Debt financing =
10.00%
Cost of debt = YTM x (1-Tax) = 10% x (1-35%) =
6.50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.