You will receive $10,000 three years from now. The discount rate is 12 percent.
ID: 2621235 • Letter: Y
Question
You will receive $10,000 three years from now. The discount rate is 12 percent.
a. What is the value of your investment two years from now? Multiply $10,000 × .893 (one year’s discount rate at 12 percent). (Round your answer to 2 decimal places.)
Value of investment:
b. What is the value of your investment one year from now? Multiply your rounded answer to part a by .893 (one year’s discount rate at 12 percent). (Round your answer to 2 decimal places.)
Value of investment:
c. What is the value of your investment today? Multiply your rounded answer to part b by .893 (one year’s discount rate at 12 percent). (Round your answer to 2 decimal places.)
Value of investment:
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
a.Value of investment two years from now=$10000/1.12
=$10000*0.893
=$8930
b.Value of investment one year from now=$8930/1.12
=$8930*0.893
=$7974.49
c.Value of investment today=$7974.49/1.12
=$7974.49*0.893
=$7121.22(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.