4.3. Stratton Company has $56 million face value zero-coupon bonds due in 6.5 ye
ID: 2622174 • Letter: 4
Question
4.3. Stratton Company has $56 million face value zero-coupon bonds due in 6.5 years, and its ? is 0.52. The total market value of Stratton Company is $82 million and the riskless rate is 2.9%. The company has 1.02 million shares outstanding. Find its price per share.4.4. Dartmouth Company has a total value of $55 million. Its debt is in the form of zero-coupon bonds, which will mature in 6 years. The face value of bonds is $20 million. The riskless rate is 3.41% at present. The ? of Dartmouth is 0.36. Find the debt/assets ratio of Dartmouth. 4.3. Stratton Company has $56 million face value zero-coupon bonds due in 6.5 years, and its ? is 0.52. The total market value of Stratton Company is $82 million and the riskless rate is 2.9%. The company has 1.02 million shares outstanding. Find its price per share.
4.4. Dartmouth Company has a total value of $55 million. Its debt is in the form of zero-coupon bonds, which will mature in 6 years. The face value of bonds is $20 million. The riskless rate is 3.41% at present. The ? of Dartmouth is 0.36. Find the debt/assets ratio of Dartmouth.
Explanation / Answer
3).
First of all we need to find Present value of the bond.
for which
req rate of return =ror(2.9,52)= 9.98%
PV of bond = 56/1.0998^6.5 = 30.175 million
equity amount = 82-30.175 = 51.825 million
Price per share = 51.825/1.02 = $50.81
4).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.