Erin borrows $40,000 at 7% interest (per year) for purchasing assets which appre
ID: 2622608 • Letter: E
Question
Erin borrows $40,000 at 7% interest (per year) for purchasing assets which appreciate in value at 4% per year. Suppose Erin holds her assets, repaying the loan from her monthly income by constant monthly amounts. The loan is fully repaid at the end of five years.Assume that the interest on the loan as well as the asset appreciation are compounded monthly. At the end of five years,
i. What were Erin's monthly payments?
ii: How much did Erin pay in interest?
iii: By what amount did Erin's assets increase in value?
Explanation / Answer
i).
loan amount, PV = $40,000
interest rate, r= 7%
monthly interest rqate = 7/12 = .5833%
no of months = 12*5 = 60 month
let monthlly payment = PMT
PV = PMT*PVIFA(.5833,60)
PMT = 40,000/50.5020 = $792.047
monthly payment will be $792.047
ii).
amount erin paid as interest = total amount paid in 5 years-loan amount
= 792.047*60-40,000 = $7522.82
iii).
amount at which asset appreciated = (40,000*(1.04)^5)-40000 = $8666.11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.