A company has 1 million shares of common stock outstanding, which currently trad
ID: 2623031 • Letter: A
Question
A company has 1 million shares of common stock outstanding, which currently trade at a price of $50 per share. The company believes that its stockholders require a 15% return on their investment. The company also has issued 5-year, fixed-rate notes with a yield to maturity of 7%. The current market value of the 5-year notes is $49 million. Lastly, the company has 200,000 outstanding preferred shares, which pay an $8 annual dividend and currently trade for $80 per share. What is the company's WACC if the corporate tax rate is 35%?
a) 11.30%
b) 12.00%
c) 9.80%
d) 14.00%
e) None of the above
Please show how you get this!
Explanation / Answer
cost of preferred stock = 8/80 = 10%
Equity = 1*50 = million
Debt= 49 million
Preferred stock = 200000*80/1000000= 16 million
Total value of firm = 1*50 + 49+16= 115
WACC = 50/115*15%+49*7%/115*(1-35%) + 16/115*10% = 9.80%
c) 9.80%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.