Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Sander\'s Electric Company is evaluating two projects for possible inclusion

ID: 2623387 • Letter: T

Question

The Sander's Electric Company is evaluating two projects for possible inclusion in the firm's capital budget. Project M will requrie a $37,000 investment while project O's investment will Be $46,000. After-tax cash inflows are estimated as follows for the two projects:

Year         Project M     Project O

1               $12,000       $10,000

2                  12,000         10,000

3                  12,000          15,000

4                  12,000          15,000

5                                       15,000

     Determine the payback period for each project.

          Payback (M) = $37,000/xx,xxx= x.xx years

             Payback (O) = x years + 11,000/15,000 = x.xx years

Calculate the net present value and profitability index for each project based on a 10 percent cost of capital. Which, if either, of the projects is acceptable?

              NPV (M) = xx,xxx PVIFA ________xx,000 = $12,000 3.170 37,000

                            = $x,xxx

                         PI(M) = $38,040/xx,000 = x.xxx

             NPV(O) = $10,000 PVIFA _________ + 5,000 (PVIF(10%,3)

                            + PVIF(10%,4) + PVIF(10%,5)) xx,xxx

                          = 10,000 3.791 + 5,000(.751 + .683 + .621) xx,xxx                                                    

                            = $48,185 46,000 = $2,185

             PI(O) = 48,185/xx,000 = x.xxx

             Both projects have positive NPVs, so both are acceptable.

c. Determine the internal rate of return and modified internal rate of return for Projects M and O.

             USE Formulas in Text

Explanation / Answer

Determine the payback period for each project.

          Payback (M) = $37,000/12,000= 3.08 years

             Payback (O) = 3 years + 11,000/15,000 = 3.73 years

Calculate the net present value and profitability index for each project based on a 10 percent cost of capital. Which, if either, of the projects is acceptable?

              NPV (M) = 12,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote