Redan Manufacturing uses 2,400 switch assemblies per week and then reorders anot
ID: 2624123 • Letter: R
Question
Redan Manufacturing uses 2,400 switch assemblies per week and then reorders another 2,400. The relevant carrying cost per switch assembly is $9.50, and the fixed order cost is $1,200.
Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Redan Manufacturing uses 2,400 switch assemblies per week and then reorders another 2,400. The relevant carrying cost per switch assembly is $9.50, and the fixed order cost is $1,200.
Explanation / Answer
carryng cost= 2400*9.5= 22800
order cost= 1200
EOQ= sqr[(2*2400*0.5*52)/9.5]= 114.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.