Redan Manufacturing uses 1,600 switch assemblies per week and then reorders anot
ID: 2624242 • Letter: R
Question
Redan Manufacturing uses 1,600 switch assemblies per week and then reorders another 1,600. The relevant carrying cost per switch assembly is $5.50, and the fixed order cost is $800.
Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Redan Manufacturing uses 1,600 switch assemblies per week and then reorders another 1,600. The relevant carrying cost per switch assembly is $5.50, and the fixed order cost is $800.
Explanation / Answer
Units carried = Half of order size
= 1600 / 2
= 800
Carrying cost = Units carried x Carrying cost per unit
= 800 x $5.50
= $4,400
No. of Orders during the year = As there is one order for one week, there will be 52 orders for whole year.
Ordering cost = No. of orders x Fixed order cost per order
= 52 x $800
= $41,600
Annual demand = Weekly Consumption x No. of weeks
= 1600 x 52
= 83200 units
Economic Order Quantity = ((2 x Annual Demand x Fixed Order Cost per order) / Carrying cost per unit per year)1/2
= ((2 x 83200 x 800) / 5.50)1/2
= (24203636.36)1/2
= 4920 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.