The Patrick Company\'s year-end balance sheet is shown below. Its cost of common
ID: 2624572 • Letter: T
Question
The Patrick Company's year-end balance sheet is shown below. Its cost of common equity is 17%, its before-tax cost of debt is 10%, and its marginal tax rate is 40%. Assume that the firm's long-term debt sells at par value. The firm has 576 shares of common stock outstanding that sell for $4.00 per share. Calculate Patrick's WACC using market value weights. Round your answer to two decimal places.
Calculate Patrick's WACC using market value weights. Round your answer to two decimal places.
Assets Liabilities And Equity Cash $ 120 Accounts receivable 240 Inventories 360 Long-term debt $1,324 Plant and equipment, net 2,160 Common equity 1,556 Total assets $2,880 Total liabilities and equity $2,880Explanation / Answer
For calculating WACC, weights are assigned on the basis of market value of capital components.
WACC = WEKE + KDWD
Where:
WE = Weight of equity
KE = Cost of equity
WD = Weight of debt
KD = After tax Cost of debt
In this question, total market value of firm = Market value of debt + Market value of equity
= $1324 + ($4 x 576)
= $1324 + $2304
= $3628
WE = 2304 / 3628 = 0.6351 or 63.51%
WD = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.