Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Teresas Tanning Salon expects annual sales of $175,000, annual fixed cash outlay

ID: 2625635 • Letter: T

Question

Teresas Tanning Salon expects annual sales of $175,000, annual fixed cash outlays are $76,000 a year at each location, variable cash outlays are 20 percent of sales, depreciation is $15,000 per year, and taxes are 32% (of pretax income). Initial outlay for the building is $140,000. The company does its analysis based on a 10-year store life. We believe the business can be sold for $100,000 after taxes (disposal value) at the end of its 10 year lifer. Using an 10% required return, what is the net present value of this venture?

Please rework the prior problem to determine what annual sales volume is needed to generate a net present value of $0? To do this you will need to review the problem in the book and its excel answer. If you do not know how to do a goal seek in excel please consult the help menu or google or other sources (there are many). Remember -- you will need to calculate the net present value in the traditional way first. When you do this you need to make sure that the second year sales references the first year ( plus first year in the formula) You will then need to click on the data tab to access thewhat if box and then click on the goal seek box. To use this function, you will set the npv cell to zero by changing the sales cell in the first year.

Explanation / Answer

Initial Investment = $ 140000

Annual Cash Flow = (Annual Sale - Variable Cost -Fixed Cash Outlay)*(1-tax rate) + Depreciation* Tax Rate

Annual Cash Flow = (175000-20%*175000-76000)*(1-0.32) + 15000*0.32

Annual Cash Flow (PMT) = $ 48,320

Terminal Value (FV) = $100,000

Discount rate (rate) = 10%

Time (nper) = 4 Year

Present Value of Cash Inflow = pv(rate,nper,pmt,fv)

Present Value of Cash Inflow = pv(10%,10,48320,100000)

Present Value of Cash Inflow = $ 335,459.81

Net present value = Present Value of Cash Inflow - Initial Investment

Net present value = 335,459.81 - 140000

Net present value = $ 195,459.81

Please rework the prior problem to determine what annual sales volume is needed to generate a net present value of $0?

Net present value = 0

i.e, Present Value of Cash Inflow = Initial Investment

Present Value of Cash Inflow = 140000

We have to calculate Annual Cash flow:

Annual Cash flow = pmt(rate,nper,pv,fv)

Annual Cash flow = pmt(10%,10,-140000,100000)

Annual Cash flow = $ 16509.82

Annual Cash Flow = (Annual Sale - Variable Cost -Fixed Cash Outlay)*(1-tax rate) + Depreciation* Tax Rate

Let Annaul Sale be x

16509.82 = (x-0.2x-76000)*(1-0.32) + 15000*0.32

(0.8x-76000)*0.68 = 16509.82 - 4800

0.8x - 76000 = 11709.82/0.68

0.8x = 17220.32 + 76000

x = 93220.32/0.8

x = $ 116,525.40

Annual Sale Volume: $ 116,525.40

Answer:

Net present value = $ 195,459.81

Annual Sale Volume= $ 116,525.40

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote