Suppose you are going to receive $13,100 per year for six years. The appropriate
ID: 2625912 • Letter: S
Question
Suppose you are going to receive $13,100 per year for six years. The appropriate interest rate is 8.0 percent.
a.1 What is the present value of the payments if they are in the form of an ordinary annuity?
a.2 What is the present value if the payments are an annuity due?
b.1 Suppose you plan to invest the payments for six years. What is the future value if the payments are an ordinary annuity?
b.2 Suppose you plan to invest the payments for six years. What is the future value if the payments are an annuity due
Explanation / Answer
Suppose you are going to receive $13,100 per year for six years. The appropriate interest rate is 8.0 percent.
a.1 What is the present value of the payments if they are in the form of an ordinary annuity?
Present Value = pv(rate,nper,pmt,fv,0)
Where,
pmt = 13100
rate = 8%
nper = 6
FV = 0
Present Value = pv(8%,6,13100,0,0)
Present Value = $ 60,559.72
a.2 What is the present value if the payments are an annuity due?
Present Value = pv(rate,nper,pmt,fv,1)
Where,
pmt = 13100
rate = 8%
nper = 6
FV = 0
Present Value = pv(8%,6,13100,0,1)
Present Value = $ 65,404.50
b.1 Suppose you plan to invest the payments for six years. What is the future value if the payments are an ordinary annuity?
Future Value = fv(rate,nper,pmt,pv,0)
Where,
pmt = 13100
rate = 8%
nper = 6
PV = 0
Future Value = fv(8%,6,13100,0,0)
Future Value = $ 96,100.67
b.2 Suppose you plan to invest the payments for six years. What is the future value if the payments are an annuity due
Future Value = fv(rate,nper,pmt,pv,1)
Where,
pmt = 13100
rate = 8%
nper = 6
PV = 0
Future Value = fv(8%,6,13100,0,1)
Future Value = $ 103,788.72
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.