Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash sa
ID: 2626030 • Letter: O
Question
Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $3.5 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 4 percent per year indefinitely. The firm has a target debtequity ratio of .55, a cost of equity of 13 percent, and an aftertax cost of debt of 5.5 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual projects the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of +2 per cent to the cost of capital for such risky projects. What is the maximum initial cost the company would be willing to pay for the project?
Explanation / Answer
WACC = cost of common equity * Weight of common equity + After tax cost of debt * weight of debt
WACC = 13 * 1/1.55 + 5.5*0.55/1.55
WACC = 10.33871%
Risk Adjusted Cost of Capital = 10.33871 + 2 = 12.33871%
Maximum initial cost the company would be willing to pay for the project = 3500000/(0.1233871-0.04)
Maximum initial cost the company would be willing to pay for the project = $ 41,972,919
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.