The Outpost currently sells short leather jackets for $349 each. The firm is con
ID: 2626333 • Letter: T
Question
The Outpost currently sells short leather jackets for $349 each. The firm is considering selling long coats also. The coats would sell for $689 each and the company expects to sell 900 a year. If the firm decides to carry the long coat, management feels that the sales of the short jacket will decline from 1,420 to 1,265 units. Variable costs on the jacket are $210 and $445 on the long coat. The fixed costs for this project are $42,000, depreciation is $11,000 a year, and the tax rate is 33 percent. What is the projected operating cash flow for this project?
Explanation / Answer
What is the projected operating cash flow for this project?
Details
Sell Price per Long Coat = $ 689
Variable cost per unit = $ 445
Contribution Margin per Long Coat = 689-445 = $ 244
Sell Price per Short Coat = $ 349
Variable cost per unit = $ 210
Contribution Margin per Short Coat = 349-210 = $ 139
Additional Fixed Cost = $ 42000
Additional Depreciation for this project = $ 11000
Tax rate = 33%
Expected Quantity of Long coat to be sold = 900
Expected Quantity of Short coat to be declined = 1420-1265 = $ 155
Working:
Projected operating cash flow for this project :
Contribution = 244*900 = 219600
Less: Additional Fixed Cost = 42000
Less: Oppurtunity Cost = 139*155 = $ 21545
Less Depreciation = 11000
Net Income from project before tax = $ 145055
Less: Tax expenses = 33%*145055 = $ 47868.15
Net Income from project after tax = $ 97,186.85
Add; Depreciation = $ 11000
Projected operating cash flow for this project = $ 108,186.85
Answer
Projected operating cash flow for this project = $ 108,186.85
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.