Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The risk-free rate of return is 8.0%, the expected rate of return on the market

ID: 2626736 • Letter: T

Question

The risk-free rate of return is 8.0%, the expected rate of return on the market portfolio is 18%, and the stock of Xyrong Corporation has a beta coefficient of 2.2. Xyrong pays out 30% of its earnings in dividends, and the latest earnings announced were $10.00 per share. Dividends were just paid and are expected to be paid annually. You expect that Xyrong will earn an ROE of 25% per year on all reinvested earnings forever.

What is the intrinsic value of a share of Xyrong stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)

Intrinsic Value

If the market price of a share is currently $25.00, and you expect the market price to be equal to the intrinsic value 1 year from now, what is your expected 1-year holding-period return on Xyrong stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)

a.

What is the intrinsic value of a share of Xyrong stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)

Intrinsic Value

b.

If the market price of a share is currently $25.00, and you expect the market price to be equal to the intrinsic value 1 year from now, what is your expected 1-year holding-period return on Xyrong stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)

Expected one-year holding-period return = ?%

Explanation / Answer

Sustainable growth rate of dividends = Retained ernings * retuen on equity

Sustainable growth rate = 70%*25% = 17.5%

Dividends paid = $10*30% = $3.

Reqturn on equity = 8% + 2.2 (18%-8%) = 30%

Price of the stock = 3(1+0.175)/(0.3-0.175) = $24.42 answer

Price of the stock one year from now = $24.42 + $24.42*(0.3-0.175) = $27.4725

Holding period return = (Ending share price + Dividend - Opening share price)/ opening share price *100

Holding period return = ($27.4725 + 3*117.5% - 24,42)/24.42*100 = 26.93% answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote