Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2627598 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $12.10 million. This investment will consist of $2.40 million for land and $9.70 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.06 million, $2.03 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.00 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.89 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 9 percent. Calculate the NPV of this investment.
NPV $Explanation / Answer
CF0 = (12,100,000)
CFs 1 - 9 = 1,840,000
CF10 = 1.84m + ((sale proceeds 5.06m - tax on gain over book (2.03m * 0.35 = 710,500)))
= 1840000+((5060000-(2030000*0.35)))
PV of CFs 1 - 9, use Present Value ordinary annuity
PVoa = PMT [(1 - (1 / (1 + i)^n)) / i]
=1840000*((1-(1/1.09^9))/0.09)
= $11,031,254.29
PV of CF#10 = 6,189,500/1.09^10 = $2,614,511.69
NPV = (12,100,000) + 11,031,254.29 + 2,614,511.69 = $1,545,766 (Rounded)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.