Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shao Airlines is considering two alternative planes. Plane A has an expected lif

ID: 2629614 • Letter: S

Question

Shao Airlines is considering two alternative planes. Plane A has an expected life of 5 years, will cost $100 million and will produce net cash flows of $28 million per year. Plane B has a life of 10 years, will cost $132 million and will produce net cash flows of $27 million per year. Shao plans to serve the route for only 10 years. Inflation in operating costs, airplane costs, and fares is expected to be zero, and the company's cost of capital is 9%.  

Can you show manual calculations please? I don't understand how to use a financial calculator. Thank you.

By how much would the value of the company increase if it accepted the better project (plane)?Enter your answer in millions.  

What is the equivalent annual annuity for each plane? Enter your answer in millions.  

Explanation / Answer

Plane A

For years 1 - 5:

NPV = -100 + 28 [(1+0.09)^5 - 1] / [0.09 * (1+0.09)^5]

NPV = -100 + 108.91

NPV = 8.91

For years 6-10:

NPV in terms of value will be same since number of years and cash flow will be same. But that investment will be made at the end of year 5, and cash flows will begin in year 6 and end in year 10. So value of 8.91 will be in future, and made it in present value.

FV = PV (1+r)^n

8.91 = PV (1+0.09)^5

PV = 5.79

Total NPV of the Plane A = 8.91 + 5.79 = 14.70

Plane B

NPV = -132 + 27 [(1+0.09)^10 - 1] / [0.09 * (1+0.09)^10]

NPV = -132 + 173.2768

NPV = 41.2768

Better Plane is Plane B, then value of company will go up by 41.2768 Million.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote